Jaké léky kočce rozhodně nedávat

16.jpg

Jaké léky kočka rozhodně nesmí ani vidět?

Existuje řada léčiv, používaných běžně u lidí, které jsou relativně bezpečné pro psa, ale extrémně toxické pro kočku. Kočka totiž není malý pes! Dávkování léčiv pro kočku je mnohdy odlišné oproti psímu a kočičí organismus „oplývá“ mnohými metabolickými raritami, které jsou příčinou toxicity některých léčiv pro organismus našeho domácího tygra. Pro lidi všeobecně dostupný a „banální“ lék aspirin může být pro kočku smrtící. Naproti tomu poddávkování některých antibiotik může vést ke vzniku resistentní infekce z běžné bakteriální populace. Nepodávejte tedy prosím Vaší kočce žádný lék bez instrukcí veterináře.
Správná diagnostika a terapie vedená kvalifikovaným veterinářem zajistí Vaší kočce největší šanci na vyléčení zdravotního problému. Není větší frustrace pro veterináře (a posléze i chovatele), než potýkat se s problémem, který byl již nějak „léčen“majitelem doma. Domácí terapie vede k prodlevě v nasazení správného postupu, onemocnění je poté mnohem hůře ovlivnitelné a pacient často velmi zesláblý a na správnou léčbu špatně reagující.

Seznam léčiv a přípravků, které kočka nesmí dostat:

Paracetamol a fenacetin (APO-Acetaminophen, Efferalgan, Mexalen, Panadol, Paracetamol, Paralen, Ataralgin, Coldrex,…)
Paracetamol je metabolizován enzymy cytochromu P-450 na meziprodukty: nereaktivní glukuronidy a sulfáty (vylučované močí) a reaktivní metabolity. Jestliže dochází ke kumulaci toxických metabolitů, vznikají makromolekuly přímo poškozující buňky. Kočkám chybí glukuronyl transferáza, což je enzym metabolizující tyto léky a tato léčiva se proto v jejich organismu mění na toxické produkty. Projevem je tzv.methemoglobinémie.
Příznaky: Jsou následkem tvorby methemoglobinu, což je neúčinná forma krevního barviva hemoglobinu, které přenáší kyslík v krvi. Cyanóza (tmavé zbarvení sliznic), obtížné dýchání, otok obličejové části hlavy, deprese, nízká teplota, zvracení. Může se vyvíjet slabost, pacient upadá do komatu a umírá. Pro 3,5 kg kočku je toxická i ¼ 500 mg tabletky paralenu!!!

Aspirin (Acylpyrin, Aspégic,Aspirin, Upsarin, Alnagon, Thomapyrin)
16a.jpg
Biologický poločas aspirinu je 7,5-8 hod u psa a 38-45 hod u kočky. Toxická dávka je nad 25 mg/kg u kočky. Příznaky se vyvíjí během 4-6 hod po přijetí většího množství. Jde zejména o apatii, zvracení, nechutenství a letargii, zrychlené dýchání a zvýšenou teplotu. Během 1 dne může dojít k rozvoji slabosti, potácení, komatu a smrti. I malé dávky mohou poškodit žaludeční sliznici a vést k rozvoji žaludečních vředů. Může se objevit anémie a poškození jater. Aspirin nemá specifický protilék, toxicita nejde účinně léčit!!!

Čokoláda- teobromin a kofein
16b.jpg – veškeré čokoládové produkty, káva, čaj, energy nápoje (RedBull apod.)- nejvíce teobrominu je v hořké čokoládě a čokoládě na vaření. Při otravě teobrominem (čokoláda) dochází ke zvýšení krevního tlaku, zrychlení srdeční frekvence, vzniku arytmií, třesu, záchvatům, vysoké dávky vedou k úhynu pacienta během 6-24 hodin. Chronický příjem menších množství může vést k rozvoji srdečního selhání.
Otrava kofeinem má podobné příznaky, mohou vzniknout krváceniny. Smrtelná dávka pro kočky, psy a lidi je 150 mg/kg. Co sníte Vy bez rizika, může Vaší kočku zabít. Je mnohem lehčí.
Neexistuje protijed, léčba je pouze podpůrná. Po příjmu většího množství je možné se pokusit vyvolat zvracení (3% peroxid vodíku 5-10 ml na kočku podat stříkačkou), pokud je stav zachycen časně (do 4-6 hodin). Živočišné uhlí může pomoci. Je třeba co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc.

Hormonální antikoncepce pro ženy – dávky hormonů jsou v těchto preparátech velmi nízké, při náhodném pozření by nemělo dojít k žádnému problému. Rozhodně je však nikdo jiný kromě právoplatné uživatelky nesmí dostat.

Nesteroidní antiflogistika (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, Modafen, Indobene, Indometacin, Diclofenac, Inflamac, Monoflam, Veral, Voltaren, Ketazon, Ketonal, Profenid, Naproxen, Surgam, Flamexin, Hotemin, Piroxicam, Movalis, Aulin, Coxtral,…) mohou způsobit bolest břicha, letargii, anémii, krvavý průjem a zvracení krve. Je to následkem poškození sliznice trávicího traktu. Tyto léky mohou také poškodit ledviny a způsobit jejich akutní selhání. Dochází též k poškození jater. Tyto léky jsou pro kočku velmi nebezpečné!

Pokud máte pocit, že Vaše kočka neprosperuje, něco jí schází, má bolesti, je jiná než obvykle, více spí, má zježené chlupy, je nevraživá nebo se Vám vyhýbá či Vás sleduje úkosem, rozhodně v tuto chvíli nesahejte do domácí lékárny. Raději teď zapomeňte na to, že nějaké léky doma máte. Co Vám přinese chvilkovou úlevu v období nachlazení, chřipky nebo migrény může Vaši kočce výrazně ublížit, ba co víc, dokonce ji to může i zahubit!
Konzultujte problém s veterinárním lékařem, případně si domluvte návštěvu a vyšetření Vaší kočky.

 

Převzato z Veterinární kliniky Písek  https://www.veterina-pisek.cz